Türkiyenin En BÜYÜK Online Opel Alışveriş Sitesi


Cevapla

Daimi üye
Adınız: fatih atasoy 33
Üyelik tarihi: 24-09-2009
Bulunduğu yer: ankara
Otomobilim: Corsa B
Motor Seçeneği: X14XE
Mesajlar:100
Post Hava Yastığı
Permalink #1
Tarih 16-10-2009, 17:30:57
Get Adobe Flash player
Güvenlik sistemlerinin önemli bir parçası olan hava yastıkları, kaza anında aniden çıkarak hayatımızı kurtardıktan sonra tekrar kaybolurlar. Otomobilin emniyet kemeriyle beraber çalışan ve darbe şiddetine göre kademeli çalışan hava yastıkları, ayrıca zarif yapılı yolcular için geliştirilen ve koltuklara yerleştirilen ağırlık sensörleri, yolcunun ağırlığını ölçerek kaza esnasında kazanın şiddetini de hesaplayarak, şişiricilerin hava yastıklarının şişirme basıncını hesaplar.

Hava yastıklarının çalışma prensibi şu şekildedir: 15–20 km/s’yi aşmak koşuluyla kaza anında şiddetli darbeye maruz kalan otomobilin sensörleri darbeyi algılayarak beyine gönderir. Burada asıl olan aracın sürati değil, sensörlerin bulunduğu kısımlara gelen darbe ve bunun şiddetidir. Beyin önce şişirme kısmında bulunan ısıtıcıyı ateşler ve nitrojen gazı hava yastığını şişirir. Sürücünün veya yolcuların hava yastığı tarafından yakalandıktan sonra şişmiş olan yastık içindeki havayı boşaltarak iner. Sönmüş bir balon görüntüsüne kavuşan hava yastığı görevini tamamlamış olur. Tüm bu işlemler, saniyenin sekizde biri kadar kısa bir zamanda gerçekleşir. Hava yastığının şiştikten sonra inmesinin esas sebebi, araç eğer hareket halindeyse, sürücünün kazadan sonra görüş alanını ve hareket yeteneğini engellememektir.

SÜRÜCÜ HAVA YASTIĞI: Otomobilin ön bölmesinde bulunan ve oluşacak çarpmalarda sürücünün kafa ve karın bölgesinin araç içinde sert darbelere karşı engelleyerek güvenliğini arttıran yassı bir yastık görünümündedir. Otomobilin direksiyon simidinin içine yerleştirilmiştir. Kademeli olarak açılan hava yastıklarının hacmi 6 ila 8 litre arasındadır.

YOLCU HAVA YASTIĞI: Sürücünün yan koltuğunun önündeki torpido gözüne veya konsola yerleştirilmiştir. Yolcu hava yastığı emniyet kemeri takılıyken çalışır.

YAN VE PERDE HAVA YASTIKLARI: İç mekânda ön koltukların sırtlıklarına ve tavandan sarkarak camları içeriden kapatacak şekilde yerleştirilmiş yan ve perde hava yastıkları, darbe algılama sensörleri sayesinde otomobilin yandan çarpmalarında devreye girerek, kol, karın, göğüs, boyun ve baş bölgesinin kapıyla koltuk arasına veya koltuk ile cam arasına sıkışmasını önler. Ayrıca perde hava yastıkları, yan camın kırıklarının yolculara zarar vermesine engel olur.

DİZ HAVA YASTIKLARI: Direksiyon kolunun olduğu bölgededir. Kaza anında şişerek hem sürücünün ileri kaymasını önler, hem de sürücüye doğru yaklaşan kokpit ile arada koruyucu yastık vazifesi görür. Katlanabilir pedallarla birlikte önden çarpmalarda ayak ve bacak yaralanmaları riskini en aza indirir.HAVA YASTIKLARININ AÇILMA KOŞULLARI1)Yandan gelen çarpmalarda ön hava yastıkları açılmaz. Yan hava yastıkları varsa, önden çarpmada olduğu gibi, aynı uygun koşullar gerçekleştiğinde açılırlar.

2)Arkadan çarpmalarda hava yastıkları açılmaz.
3)Takla atma halinde hava yastıkları açılmaz.
4)Üst bölgeden gelen çarpmalarda hava yastıkları açılmaz.
5)Kontak on konumunda değilse hava yastıkları açılmaz.HAVAYASTIĞI ZAMANLAMASI

84 milisaniyede harekete geçiyor. 0 milisaniye İlk temasın başlangıcı. 30 milisaniye şişmeye başlamak için hazır. 30–54 milisaniye hava yastığı aktif hale geçer ve kademeli olarak şişmeye başlar. 54 milisaniyede sürücünün kafası ile hava yastığının ilk teması gerçekleşir. 54–58 milisaniyede sürücünün vücudu hava yastığı üzerinde basınç yapar, şişme işlemi hızlanır. 84 milisaniyede kafanın öne doğru hareketi sonunda hava yastığı tamamen şişer.

Kaynak: OTOTEK = TEKNİĞİN YORUMLANDIĞI YER - Blogcu

__________________

Konu fatihatasoy tarafından (16-10-2009 Saat 17:41:38 ) değiştirilmiştir..

Alıntı ile Cevapla

Site Yöneticisi
Adınız: Admin
Üyelik tarihi: 20-06-2009
Otomobilim: Corsa C
Motor Seçeneği: Z12XE
Donanım Seçeneği: Enjoy
Mesajlar:14385
Standart Cevap: Hava Yastığı
Permalink #2
Tarih 16-10-2009, 17:35:57
Paylaşım için teşekkürler, bir ricam var alıntı yaptıgınız konularda alt kısımda kaynagını da belirtirseniz daha saglıklı olur.

__________________
Edebim el vermez edepsizlik edene,
Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene…

Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hava Yastığı energy Vectra C - Signum 16 22-03-2010 22:34:59
Hava yastığı sensörü ahmet emre Vectra C - Signum 4 01-10-2009 16:12:25
Sürücü hava yastığı galip29 Astra G 4 16-09-2009 18:16:56
hava yastığı senol_samasti Vectra A 1 07-03-2009 16:36:40

Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd. Powered by vBulletin® Version 3.8.7.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0 PL3
Gizlilik Sözleşmesi - İletişim - Copyright - Arşiv - Yukarı git